Brněnská vinařská stezka

Délka trasy:
130 km
Povrch:
85% silnice 3. třídy; 15% cyklostezky a nezpevněné polní cesty
Využitelnost:
převážná část trasy je sjízdná po celý rok a na každém kole v dobrém technickém stavu
Vhodné pro:
všechny kategorie cykloturistů, náročnější terénní a kopcovité úseky na okraji Ždánického lesy 3-5
Značení:
cyklistické značky s modrým sklepním žudrem
Nejvyšší bod:
320 m n.m.
Nejnižší bod:
175 m n.m.
Nástupní místo:
Moravany
Navštívíte místa

Brno, Rajhrad, Vranovice, Hrušovany, Slavkov

Fotogalerie

Více než sto kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně o moravské metropole, než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228. Brňané mívali nejvíce vinic založených v Židlochovicích, Hustopečích, Kurdějově, Starovicích a Nosislavi a brněnští měšťané v minulosti zásadně ovlivnili rozvoj jihomoravského vinařství. I dnes je v oblasti několik významných vinařských center.

Z Brna za vínem a památkami

Vinařská stezka procházející severním regionem Velkopavlovické vinařské podoblasti se na svou pouť vydává táhlým stoupáním z Moravan směrem na jih. Západní větev stezky, která se za Želešicemi vydává podél toku řeky Bobravy na Kounicko a Bránicko, vás přivede do oblasti znamenitých červených vín a mnoha atraktivních turistických cílů. Dominantou starobylých Dolní Kounic v údolí řeky Jihlavy je poutní kaple Sv. Antonína, ducha tolerance potvrzují židovské památky v centru města, středověkou proslulost města dokládá klášter Rosa Coeli.

Tok řeky - tentokrát Jihlavy - provází Brněnskou vinařskou stezku i při další pouti jižním směrem. V Pravlově nedaleko Dolních Kounic se připojuje vinařská stezka směřující na Znojemsko, Brněnská stezka pokračuje přírodním parkem Niva Jihlavy do Pohořelic. Rovinatý kraj s úrodnou černozemí a zbytky lužních porostů nabízí jedinečné přírodní památky, město Pohořelice zdobí kostel sv. Jakuba Staršího s freskovu výzdobou presbytáře ze 14. století. Po klidné silnici a přejezdem nezpevněného terénního úseku v blízkosti rybníka Vkoč dospěje stezka do obce Ivaň, která je křižovatkou několika cyklistických tras. K památkám Lednicko-valtického areálu a do centra vinařství v jižním cípu Moravy se z této významné vinařské obce můžete vydat po Mikulovské vinařské stezce směrem na Strachotín, k našim jižním sousedům směřuje Cyklistická stezka Brno-Vídeň.

Pestrá a rovinatá západní větev Brněnské vinařské stezky končí za Vranovicemi, kde přechází ve vinařskou stezku směřující na Velkopavlovicko.

Krajem památek z Rajhradu do Slavkova

Úsek Brněnské vinařské stezky směřující na východ začíná podjezdem dálnice za obcí Želešice. Následný železniční přejezd vás přivede na silnici 3. třídy, po které vede trasa – s výjimkou několika úseků na okraji přírodního parku Ždánický les - až do Slavkova. Území na jihovýchod od Brna je hustě protkané sítí značení této vinařské trasy, možnost ochutnat zdejší lahodná bílá vína odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské zelené či Tramín červený nabízí vinařské firmy v Rajhradě, Blučině či Židlochovicích. Dál na východ převažují spíše malovinaři, kteří vyrábí víno jen pro vlastní potřebu. Zato památek a zajímavých přírodních lokalit najdete na trase nepočítaně. Rajhradský klášter s památníkem písemnictví na Moravě, archeologická lokalita Cezavy u Blučiny nebo zámek ve Slavkově patří k těm obecně známým.

Tiché a upravené vesnice, kterými stezka směřuje krajem bitvy tří císařů, však nabízí poznání několik málo známých středověkých sakrálních staveb (kostely v Újezdu u Brna, Vážanech nad Litavou, Lovčičkách) i ukázky venkovských renesančních sídel (radnice v Blučině, Bošovická tvrz). V Bošovicích začíná i úsek, který je příjemným zpestřením jinak cyklisticky jednotvárného průběhu stezky. Stoupání terénem přes Lovčičky do Kobeřic je prověrkou vrchařů před závěrečnými deseti kilometry, které zbývají do cíle ve Slavkově.

Zveme vás na vinařské stezky na VelkopavlovickoToto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Zatím žádné hodnocení. Buďte první!
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Orlovna Telnice - restaurace

Orlovna v Telnici byla postavena roku 1995 a již od začátku svého provozu si našla své stálé návštěvníky. Nabízí široké sportovní vyžití pro všechny věkové generace.

Bez hodnocení
Otevřená zahrada Nadace Partnerství

Vzdělávací zahrada obklopuje pasivní budovu poradenského centra. Jejích 12 originálních hravých stanovišť umožní dětem i dospělým lépe pochopit přírodní zákonitosti. Spojuje je téma přírodních živlů.

Bez hodnocení
Penzion VERITAS

Nový čtyřhvězdičkový penzion Veritas se nachází na okraji malebné vinařské vesničky Vranovice. Vranovicemi prochází pět cyklostezek z nichž nejvýznamnější je cyklostezka Brno – Vídeň. Vranovice a jejich šiřoké okolí je vyhledávaným cílem mnoha cykloturistů.

1 hodnocení
Restaurace Sokolovna

Pořádáme oslavy, rauty, svatby a večírky. Nabízíme 120 míst k posezení.

Bez hodnocení
Restaurace Za komínem

Restaurace Za komínem vznikla kompletní rekonstrukcí budovy zámečnické dílny bývalého Cukrovaru Židlochovice, jehož historie se datuje od roku 1838. Součástí restaurace jsou dva bary, kuchyně, bowling se čtyřmi dráhami a venkovní posezení. Kapacita restaurace je 50 míst, kapacita klubu 30 míst.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tip na výlet připravujeme.


 • 2.3.2018
  Bohatý doprovodný program veletr...

  Bohatý doprovodný program veletrhu FOR BIKES 2018 vtáhne do sedla k...

   
  16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  Všechny aktuality
 • březen 2018
  poútstčtsone
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  Všechny akce