Mikulovská vinařská stezka

Délka trasy:
82 km
Povrch:
jižní část okruhu prochází převážně po asfaltových cestách bývalé signálky. Severní větev střídá silnice 3. třídy, terénní úseky kolem Nových mlýnů, povrch obslužné lesní komunikace před Lednicí tvoří asfalt.
Využitelnost:
nenáročný okruh je celoročně sjízdný, travnaté a nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze horském kole
Vhodné pro:
jen v některých úsecích mírně náročný profil, vhodné pro všechny kategorie cyklistů
Značení:
žluté dopravní značky s kolem a stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy
Nejvyšší bod:
290 m n.m.
Nejnižší bod:
190 m n.m.
Nástupní místo:
Mikulov
Navštívíte místa

Mikulov, Novosedly, Valtice

Fotogalerie
 • Mikulovska-vinarska-stezka_1.jpg

  0 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_10.jpg

  1 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_2.jpg

  2 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_3.jpg

  3 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_4.jpg

  4 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_5.jpg

  5 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_6.jpg

  6 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_7.jpg

  7 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_8.jpg

  8 10

 • Mikulovska-vinarska-stezka_9.jpg

  9 10

Uzavřený okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony.

Mikulov - Brod nad Dyjí (20 km)

Z Mikulova směrem na západ vede trasa Mikulovské vinařské stezky výhradně po cestách mimo silniční dopravu a poznání turistických i vinařských zajímavostí kraje nabízí už pár kilometrů od centra oblasti. Sklepní kolonie na tichém a zastíněném plácku U Rybníčka v Březí je ukázkou sklepní moderny. Cihlové lisovny ze 20. let minulého století tady tvoří jeden z nejpůsobivějších souborů vinařských staveb na Moravě. Ve Sklepní ulici, která na areál navazuje, nezapomeňte navštívit Vinařství Kern. Možnost poznat nejmodernější technologii a ochutnat skvělá vína za to stojí.

Podél železniční trati pokračuje trasa okrajem Dobrého Pole, vinařské osady, jejíž sklepní kolonii protnete dříve než před stoupáním zastíní na chvíli vaše putování remízek. Přerovský vrch, mírná vyvýšenina osázená vinohrady nabídne panoramatický pohled na Mikulov i ladná průčelí přerovských sklepů vybudovaných ve 30. letech minulého věku nad obcí, která se stala na téměř čtyři století domovem pracovitých a hrdých Chorvatů. Při vjezdu od obce opouští společný úsek s Mikulovskou vinnou stezkou odbočkou na Jeviškovku Greenway Praha–Vídeň, vinařská stezka míří do Novosedel.

Dříve než se vydáte do největší vinařské obce na Moravě doporučuji třeba jen krátkou zastávku v cyklokempu U Jáňů. Návštěva bývalé zemědělské usedlosti certifikované známkou Cyklisté vítáni je setkáním s milými lidmi, ukázkou ekologického hospodářství i možností  poznat vinařskou krajinu ze sedla koně. Sousední Novosedly jsou vinařskou baštou Mikulovska a svá vína zde nabízí hned dva z nejznámějších moravských vinařů. Vynechat byste neměli ani prohlídku kostela sv. Ondřeje, jednu z mála staveb na Břeclavsku, která si zčásti zachovala původní románskou podobu.

Brod nad Dyjí - Pavlov (21 km)

Přes Brod a Horní nádrž vodního díla Nové Mlýny dospějete do Pasohlávek, rybářské obce a oblíbeného letoviska. Stezka pokračuje převážně otevřenou krajinou mezi vodami řek Jihlavy a Svratky, přes Ivaň a podél Střední novomlýnské nádrže do Strachotína, obce, s níž jsou spojeny počátky moravského vinařství. Zdejší vinařská kolonie poskytuje rozporuplný obraz vývoje sklepních staveb v posledních desetiletí i impozantní výhled na Pavlovské vrchy. Na druhé břehu nádrží vás čeká prohlídka Dolních Věstonic, jejichž středověkou minulost  významně ovlivnili novokřtěnci. Archeologická expozice s korpulentní Venuší, habánské sklepy na Husím plácku a cenný mobiliář kostela Archanděla Michaela patří k památkám, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Poslední obcí „vodního“ úseku Mikulovské stezky je barokní vinařská vesnička Pavlov. Náves a přilehlé ulice obce, kterou urbář v zápise z roku 1444 uvádí jako největší vinařskou obec mikulovského panství, jsou ukázkou selského baroka srovnatelnou s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného stylu v jižních Čechách. Obecní vinotéka pod radnicí a naučná vinařská stezka v okolí obce jsou příležitostí přesvědčit se o šikovnosti místních vinařů.

Pavlov - Lednice (15 km)

Občerstveni i poučeni můžete vyrazit dál, do centra Lednicko-valtického areálu zbývá patnáct pohodových  kilometrů. Po klidné silnici přes Milovice a Bulhary, po břehu řeky Dyje a lesním úsekem před Lednicí je zvládnete za hodinu i s pozorováním rybářů nebo prohlídkou přírodní památky Pastvisko. Město Lednice vás uvítá bělostnou stavbou My hotelu, zařízení certifikovaného známkou Cyklisté vítáni. Než se pustíte do prohlídky zajímavostí města - novogotický zámek, oranžérie, romantické stavby v parku - využijte k obědu či občerstvení služeb zařízení, kde se postarají o vás i vaše kolo. Pokud chcete mít sbírku romantických staveb areálu, který je součástí kulturního dědictví UNESCO kompletní, využijte krátkého úseku Velkopavlovické vinařské stezky a vydejte po značkách stylizovaného sklepního žudra modré barvy lužním lesem k Janohradu, napodobenině zříceniny středověkého hradu postavené v roce 1807. Pro návrat do města můžete zvolit vodní cestu, až do zahrady lednického zámku vás i s kolem přepraví výletní loď.

Lednice - Mikulov (26 km)

Místem na trase Mikulovské vinařské stezky, které nemůžete minout, je Hlohovec. Na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi leží obec znamenitých zpěváků, svébytného folklóru a opulentních vín. Dříve, než se o tom  přesvědčíte mezi sklepy Šulaperku, doporučuji krátkou zajíždku odbočením k Hraničnímu zámečku. Elegantní stavba na břehu Hlohoveckého rybníka tvořila v minulosti hranici mezi markrabstvím moravským a vévodstvím dolnorakouským. Dvě poslední zastávky na trase stezky, to je kousek slunné Itálie na jižním úpatí Pavlovských vrchů. Na trase Hlohovec - Valtice - Mikulov je kolo nejen sportovním náčiním, ale i prostředkem poznání ojedinělé architektury a bohaté multikulturní historie, která je otiskem ducha tolerance a štědré přírody kraje pod Pálavou.

Sídelní město Lichtenštejnů nabízí nejen architektonické zážitky, ale v podzemí valtického zámku i vinařskou expozici Salon vín, kde můžete ochutnat ze stovky nejlepších vzorků, které se v daném ročníku urodily na moravských a českých vinicích. Přiměřená degustace královského moku bude i vzpruhou před „horskou prémií“ kterou je stoupání ke kolonádě Reistna. Název další ze staveb Josefa Hardtmutha pro hraběte Jana Josefa I. z Lichtensteina je zkomoleninou staroněmeckého Reistenberg – česky kopec Chrastiny.

Na začátku závěrečných sotva deseti kilometrů se trasa stezky ještě naposledy dotkne česko-rakouské hranice, sjezd do Úval vystřídá stoupání nad obec a přes Sedlec směřuje do cíle v Mikulově. Dávná křižovatka kultur nabízí nespočet pamětihodností i příležitostí k odpočinku a osvěžení. Vinařská expozice v mikulovském zámku i doplnění znalostí o historii i současnosti moravského vinařství.

Zveme vás na vinařské stezky na Mikulovsko

 

Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Vinařské stezky jsou perfektní!
Luboš Kala
20.8.2013 13:26:05
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

Aqualand Moravia

Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní centrum v České republice, ve kterém si přijdou na své děti i dospělí. Čeká na Vás 20 různých tobogánů a skluzavek.

1 hodnocení
Autokemp Merkur Pasohlávky

Tradiční turistické letovisko na břehu Novomlýnské nádrže. Veliké zařízení s množstvím hospůdek, kiosků, velká pláž přímo v kempu. Možnosti cykloturistiky v okolí.

1 hodnocení
Boutique hotel Tanzberg

Ubytování v klidné části města kousek od Pálavy. Kromě stylového ubytování poskytuje Boutique Hotel Tanzberg v Mikulově také ucelené spektrum služeb.

Bez hodnocení
Café FARA - kavárna

V nabídce Café Fara naleznete kávu připravenou školenými baristy, BIO ovocné a zeleninové šťávy, víno z Mikulovské vinařské oblasti a také něco k zahnání hladu z farní kuchyně. Věříme, že si vyberete a pochutnáte.

1 hodnocení
Café Fara - ubytování

Areál Café fara v Klentnici se v roce 2011 rozrostl o dřevěný penzion. Je Vám k dispozici 7 netradičně řešených pokojů, které jistě uspokojí Vaše nároky.

1 hodnocení
Nebyla nalezena žádná data.

Tipy na výlet

Charvátskými vinicemi na Starou horu

 


 • 20.3.2018
  Zahájení cyklostezky Brno - Víde...

  Srdečně Vás zveme na tradičním Zahájení cyklostezky. 

   
  2.3.2018
  Bohatý doprovodný program veletr...

  Bohatý doprovodný program veletrhu FOR BIKES 2018 vtáhne do sedla k...

   
  Všechny aktuality
 • březen 2018
  poútstčtsone
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  Všechny akce