Znojemská vinařská stezka

Délka trasy:
165 km
Povrch:
převážně klidné silnice 3. třídy, v NP Podyjí zpevněné obslužné komunikace, lesní cesty
Využitelnost:
silniční úseky na severu a severozápadě Znojemska jsou sjízdné po celý rok, průběh trasy v NP Podyjí za mokra pouze na horském kole
Vhodné pro:
většina trasy je vhodná pro 2-3, náročnější lesní partie 3-4 pro rekreační cykloturistiku, náročnější úseky 3-5
Značení:
cyklistické značky se stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy
Nejvyšší bod:
420 m. n. m., Podmolí
Nejnižší bod:
190 m. n. m., Vlasatice
Nástupní místo:
Znojmo
Cílové místo:
Moravský Krumlov
Navštívíte místa

Znojmo, Šatov, Hrušovany nad Jevišovkou, Moravský Krumlov, Dolní Kounice

Fotogalerie
 • 1.jpg

  0 10

 • 2.jpg

  1 10

 • 3.jpg

  2 10

 • 4.jpg

  3 10

 • 5.jpg

  4 10

 • 6.jpg

  5 10

 • 7.jpg

  6 10

 • 8.jpg

  7 10

 • 9.jpg

  8 10

 • Spojeni-log-mini.jpg

  9 10

Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných  silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky, která začíná v Moravském Krumlově, romantické duše zaujmou spíše klikaté partie v blízkosti meandrů řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severních úseků stezky. Milovníkům vína a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Vinařské kolonie v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice a Šatov si ve své většině zachovaly nejautentičtější podobu původních hospodářských staveb a vína zdejších vinařů patří k těm nejlepším, které vinorodá jižní Morava nabízí.

Pestrá cykloturistika v severních partiích Znojemska

I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy než s vínem, Znojemská vinařská stezka začíná právě tady. Severní část stezky vede většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí této části podoblasti jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

Na své další pouti střídá stezka silnici s atraktivními terénními úseky, zajímavou zastávkou je město Miroslav se zámkem a židovským hřbitovem. S blížícím se Znojmem přibývají vinice a známá vinařská střediska. Malebné Višňové, které je velkou zahradou se zámkem, cyklopenzionem a nabídkou ochutnávek vína, Horní Dunajovice se šikmou kostelní věží a prvotřídní vinařskými tratěmi a Prosiměřice s rozsáhlými chodbami Křížového sklepa, který zde vybudovali v polovině 18. století jezuité. V Prosiměřicích se trasa stezky rozdvojuje, východní větev směřuje přes Práče, Lechovice, Božice a Hrušovany do Hrabětic, aby se v lesíku za obcí napojila na páteřní Moravskou vinnou stezku. Jihozápadní větev se vydává ke kamenným zdím královského města Znojma s nepřebernou nabídkou turistických a vinařských zajímavostí.

Doporučujeme návštěvu Cyklistického informačního centra ve Staré Vodárně (Znojmo, ulice U Obří hlavy), které poskytuje kompletní informační i technický servis pro cyklisty.

Národním parkem Podyjí

Ze Znojma se stezka vydává směrem na jihovýchod a přes Mašovice a Podmolí vstupuje do Národního parku Podyjí. V souběhu s Greenways Praha–Vídeň kopíruje meandry řeky Dyje a sleduje romantickou přírodní scenérii parku. Nenechte si ujít návštěvu ochutnávkového stánku společnosti Znovín na úpatí vinice Šobes, kde se podávají vína pocházející z této legendární viniční trati. Cestou do Šatova, kde jižní větev Znojemské vinařské stezky končí, musíte překonat visutou lávku přes Dyji a stoupání, jehož vrchol vás odmění širokým výhledem do kraje s dominantou ojedinělého kostela sv. Wolfganga v nedalekých Hnanicích. Nad Šatovem využijte propojenosti vinařských stezek a výlet zakončete krátkým sjezdem Moravské vinné stezky do obce. Její větší část je památkově chráněnou zónou venkovské architektury a mezi sklepní stavby zdejší kolonie patří i ojedinělé podzemí Malovaného sklepa. Milovníky vojenské historie určitě zaujme naučná stezka těsně před vjezdem od obce, která mapuje předválečné opevnění Šatova s ukázkou vybavení bunkrů a dobové vojenské techniky.

Zveme vás na vinařské stezky na Znojemsko Toto video bylo vytvořeno v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole, který podpořila Evropská unie.
 Spojeni-log-mini.jpg
  

Hodnocení
Řadit dle:
Obecné hodnocení
Známka
Slovní hodnocení
Autor
Datum
Pozitivní
Veli pěkné svezení.
Tomáš Knápek
5.12.2012 23:47:41
Přidat hodnocení
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné

 Security code
*Vaše hodnocení:

*Vaše známka:

1. Cykloturistické centrum služeb a informací v ČR

Služby: * Mapové podklady se specializací na cykloturistiku širokého okolí a příhraniční oblasti Rakouska * Komplexní informace pro cyklisty (ubytování, stravování, aktivity pro volný čas, vinařství, přehled certifikovaných zařízení v projektu Cyklisté vítáni) * Stanoviště služby „Žlutý anděl pro cyklisty“ (asistenční vozidlo) * Úschovna kol a zavaza ...

Bez hodnocení
Autocamping Výr

Autocamping Výr se nachází 10 kilometrů severně od historického města Znojma v blízkosti Národního parku Podyjí. V tomto překrásném a nedotčeném prostředí máte možnost prožít klidnou dovolenou. Vlastní areál se rozkládá na břehu Výrovické přehrady s písčitou pláží a nejteplejší vodou na jižní Moravě. Je obklopen smíšen...

1 hodnocení
Cyklopenzion Višňové

Nově vybudovaný cyklopenzion v původním kině. Maximálně využitý prostor s koncepčně řešeným interiérem s maximálním citem pro potřeby cyklistů. Nadstandardně vybavená dílna pro opravy kol, odpočinková místnost se zázemím pro úpravu potravin. V budově je sauna a až luxusně vyřešeno umývání kol. Dostatečný prostor byl vě...

1 hodnocení
Degustační sklep VINO HORT

Vinařství VINO HORT bylo založeno roku 1999 a nabízí spoustu druhů degustace ve vlastním sklepě.

Bez hodnocení
Freeport Fashion Outlet

V OC Freeport se nachází dvě restaurace a rychlé občerstvení KFC, kde se můžete občerstvit na Vašich cestách po cyklostezkách Znojemska.

1 hodnocení

www.romanpolak.cz Šatov 49
602 561 546
vino@romanpolak.cz

Vinařství Roman Polák

Je dnes spousta milovníků vín vyhledávajících vinařské tradice i novodobý moderní styl vína samotného. Takový kompromis je možné objevit ve sklepě Ing. Romana Poláka a jeho vinařské firmy v Šatově. Malé rodinné vinařství s tradicí od roku 1921 vzniklo v současné podobě v roce 2002 (i když Roman Polák vyrobil své první víno v deseti letech a dodnes si ho pamatuje - byl to Ryzlink vlašský). Klade důraz na pečlivost ve vinici, při výběru hroznů od spolupracujících vinohradníků i výrobě vína. Vinařství hospodaří ve vlastních vinohradech o rozloze 2 ha, část hroznů nakupuje ze Znojemské a Velkopavlovické podoblasti.

Tipy na výlet

Pulkautaller Kellergassen - trasa sklepními uličkami údolí Pulkau

 

Znojemské vinné sklepy

 


 • 16.2.2018
  Mapa dálkových tras Greenways a ...

  Mapa dálkových cyklotras Greenways a EuroVelo v ČR je na ...

   
  9.2.2018
  Vydali jsme nový Katalog CYKLIST...

  Tištěný katalog obsahuje informace o dálkových cyklotrasách

   
  Všechny aktuality
 • únor 2018
  poútstčtsone
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  Všechny akce